Zadzwoń: 695 938 094 lub 505 345 509
oferta > ortopedia > Terapia rezonansu magnetycznego w systemie MBST®

Terapia rezonansu magnetycznego w systemie MBST®

Pod koniec XX wieku zauważono, że po diagnostyce MRI różnych schorzeń pacjenci zgłaszali mniejsze dolegliwości bólowe badanej okolicy. Postanowiono to sprawdzić.

Historia


W 2003 roku za zastosowanie rezonansu magnetycznego w medycynie Paul C. Lauterbur i sir Peter Mansfild otrzymali nagrodę Nobla. Rezonans magnetyczny znalazł zastosowanie w diagnostyce chorób. Jest to aktualnie badanie, które potrafi najdokładniej ocenić stan naszych tkanek. Metoda jest ciągle udoskonalana. Do oceny zmian w mózgu stosuje się fMRI, czyli funkcjonalny rezonans magnetyczny pozwalający na ocenę unaczynienia tkanki mózgowej. Po zaobserwowaniu zmniejszenia dolegliwości bólowych w trakcie badań diagnostycznych, czy to w chorobach stawów, czy bólach migrenowych zaczęto prace nad zastosowaniem rezonansu magnetycznego w leczeniu tych chorób. Udało się opracować taki sposób leczenia, który zmniejsza dolegliwości bólowe oraz poprawia stan zmienionych degeneracyjnie lub urazowo stawów, kości, więzadeł, mięśni, ścięgien oraz nerwów . Ta metoda nazywa się TERAPIĄ REZONANSU MAGNETYCZNEGO czyli MBST.

Jak działa?


Jest to nieinwazyjna, bezbolesna metoda, która wpływa na zaburzenia funkcji komórek, aktywując procesy metaboliczne w organizmie, wyzwalając tym samym procesy regeneracji komórek i tkanek. W tym celu aparaty do terapii MBST wytwarzają pole elektromagnetyczne w tkankach poddanych leczeniu, które odpowiednio ustawia jądra atomów wodoru. Następnie jądra te obracane są impulsami radiowymi przy pomocy specjalnie dopasowanej do danego schorzenia sekwencji leczniczej o kąt 180 stopni, a następnie wracają do pierwotnego poziomu energetycznego, co nazywamy relaksacją. Energia pozyskana w ten sposób oddawana jest do otaczających tkanek i wyzwala procesy biofizyczne i biochemiczne, które prowadzą do zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz regeneracji tkanek np. kostnej,chrzęstnej,mięśni, ściegien, więzadeł czy tkanki nerwowej.

Stymulacja taka pobudza własny potencjał organizmu do regeneracji i przez to poprawy zdrowia i samopoczucia.

Jakie schorzenia można leczyć przy pomocy terapii MBST?


1. Zmiany zwyrodnieniowe stawów : kończyn górnych ( stawy ramienne, staw łokciowy, stawy rąk) , kończyn dolnych (stawy biodrowe, stawy kolanowe, stawy stóp) i kręgosłupa ( stawów kręgosłupa we wszystkich odcinkach oraz nieoperacyjne uszkodzenia krążków międzykręgowych)
2. Zmiany pourazowe – przyśpieszenie regeneracji uszkodzonych ścięgien, więzadeł i mięśni, przyśpieszenie zrostu kostnego, złamania powolne
3. Po zabiegach operacyjnych układu kostnego – przyśpieszenie regeneracji tkanki kostnej ( uzyskanie zrostu kości), zmniejszenie dolegliwości bólowych,
4. Zmiany przeciążeniowe i zapalne układu ruchu- łokieć tenisisty, łokieć golfisty, więzadło rzepki, rozcięgno podeszwowe, ścięgno Achillesa, bark – pierścień rotatorów, zespół de Quervaina
5. Zaburzenia metaboliczne kości – osteoporoza, tzw. jałowe martwice kości ( choroba Scheuermanna, choroba Perthesa, choroba Osgood-Schlatera), oddzielająca martwica chrzęstno – kostna.
6. Opóźnienie degeneracji tkanki kostnej – zapobieganie zmianom zwyrodnieniowym
7. Zmniejszenie dolegliwości bólowych przy ucisku na korzenie nerwowe kregosłupa

Przeciwskazania


  • Implanty w ciele – rozrusznik serce, defibrylator, pompy przeciwbólowe, insulinowe itd.
  • Ciąża
  • Aktywne zakażenie bakteryjne
  • Nowotwory, również miejsca po ich usunięciu
  • Białaczka lub chłoniak w wywiadzie
  • Zakażenie wirusem HIV
  • Choroby reumatyczne w fazie ostrej
  • Ciała ferromagnetyczne (np. opiłki metalowe)
  • Choroby serca lub ciężkie nadciśnienie

Jak wygląda leczenie?


1. Kwalifikacja przeszkolonego lekarza lub fizjoterapeuty
2. W zależności od schorzenia 5,7 lub 9 godzin terapii
3. Terapia odbywa się codziennie z przerwą na sobotę i niedzielę.
4. Trzeba pić dużo wody – do dwóch – trzech litrów dziennie
5. Nie powinno się przerywać sesji terapeutycznej
6. Terapię rezonansu magnetycznego rozpoczynamy minimum po siedmiu dniach od iniekcji dostawowych lub w okolicę ciała, która ma być objęta zabiegiem.
7. Terapię można powtórzyć po 6 miesiącach
8. W dotychczasowej praktyce nie stwierdzona żadnych działań niepożądanych.
9. Zawsze powinniśmy starać się wykonywać ćwiczenia wspomagające leczenie MBST, zalecane przez fizjoterapeutę

Co uzyskaliśmy u naszych pacjentów?


1. Zmniejszenie dolegliwości bólowych zaraz po zabiegach lub w ciągu kilku tygodni od ich zakończenia.
2. Zniesienie nocnych dolegliwości bólowych
3. Zrost kostny
4. Poprawa funkcji – np. chodzenie po schodach, wydłużenie czasu spacerów, zmniejszenie dolegliwości bólowych podczas zwykłych prac dnia codziennego
5. Zmniejszenie ilości branych leków przeciwbólowych

Przykłady działania rezonansu magnetycznego


1. Osoba zgłosiła się do lekarza z powodu dolegliwości bólowych stawu kolanowego. W badaniu usg stawu kolanowego rozpoznano uszkodzenie łąkotki z wytworzeniem trobielki. Ze względu na rozpoznaną zmianę skierowano Osobę na badanie diagnostyczne rezonansu magnetycznego.

Osoba stwierdziła, że aktualnie nie ma czasu na leczenie i wyjeżdża w góry, gdzie zamierza wędrować bez oszczędzania się.

W opisie rezonansu magnetycznego radiolog potwierdził uszkodzenie łąkotki z wytworzeniem torbielki.

Po pewnym czasie Osoba wróciła do lekarza. Stwierdziła, że po badaniu diagnostycznym rezonansu magnetycznego kolano przestało ją boleć. Była na zaplanowanym wyjeździe w góry, gdzie się nie oszczędzała. Aktualnie dalej kolano jej nie boli i nie musi się leczyć z tego powodu.

2. Osoba czterdziestoparoletnia, obciążająca kończyny dolne w pracy, zgłosiła się do ortopedy z powodu dolegliwości bólowych okolicy kolana. Z powodu dolegliwości bólowych trudności w chodzeniu. Poruszanie się możliwe tylko przy pomocy kul łokciowych.
Wykonano diagnostykę rezonansu magnetycznego : opis radiologa : masywny obrzęk szpiku kostnego całego kłykcia MFC. Strefy złamań podchrzęstnych na obciążanej powierzchni kłykcia, najpewniej w przebiegu tworzącej się martwicy. Obecnie bez cech wydzielania fragmentów kostnych. Chrząstki na obciążanych powierzchni kłykcia o zachowanej ciągłości, nieco ścieńczałe, bez cech ogniskowej chondromalacji.

Osoba zgłosiła się do terapii rezonansu magnetycznego. Wykonano terapię dziewięciogodzinną na zaburzenia metaboliczne i ukrwienie kości. Dolegliwości bólowe zmniejszyły się około dwóch tygodni po zakończonej terapii.

Po trzech miesiącach wykonano kontrole badania diagnostyczne rezonansu magnetycznego. Opis radiologa : zwraca niewielki obrzęk wzdłuż warstwy podchrzęstnej MFC, lekko separujący chrząstkę stawową – zmiay przeciążeniowe. Chrząstka na obciążonej powierzchni kłykci o zachowanej ciągłości, bez ogniskowej chondromalacji.

Osoba w tym czasie nie miała dolegliwości bólowych i chodziła samodzielnie

FAQ:

1. Kwalifikacja do leczenia przez lekarza lub fizjoterapeutę – ocena problemu, wykluczenie przeciwwskazań, zlecenie odpowiedniej terapii ( tkanki miękkie, kostne, ilość godzin)
2. Po kwalifikacji zamawiamy odpowiednią kartę czipową z zakodowanymi wartościami częstotliwości i natężenia pola magnetycznego opracowanego dla danego schorzenia. W zależności czy karta jest dostępna w Polsce czy trzeba ją sprowadzić z Niemiec może to trwać od kilku dni do dwóch tygodni.
3. Terapia – 5,7 lub 9 godzin w zależności od schorzenia i jego zaawansowania. Zabieg wykonywany jest raz dziennie. Czas trwania zabiegu – godzina. Podczas zabiegu nie można opuszczać urządzenia. Najlepiej potrzeby fizjologiczne załatwić przed zabiegiem.
4. Powinniśmy w ciągu dnia wypić około 2,5 litra płynów, najlepiej niegazowanej wody – badania wykazały, że gdy jest dobrze nawodniony organizm to są lepsze wyniki leczenia.
5. Nie możemy mieć żadnych urządzeń elektronicznych w urządzeniu podczas trwania terapii – telefon komórkowy, zegarek itp.

Uzyskujemy poprawę u około 80 procent pacjentów, którzy skorzystali z tej metody leczenia.

Dolegliwości bólowe mogą się zmniejszać w trakcie trwania zabiegów, ale najczęściej uzyskuje się poprawę po około 4- 8 tygodniach po leczeniu. Zmniejszenie dolegliwości bólowych umożliwia nam powrót do normalnego funkcjonowania oraz do zmniejszenia lub zaprzestania przyjmowania leków przeciwbólowych.

Uzyskujemy poprawę gojenia tkanek miękkich ( ścięgna) i kości ( zrost kostny, likwidacja obrzęku szpiku kostnego).

Przykład:

Pacjent około 40 letni, zgłosił się z dolegliwościami bólowymi kolana, które uniemożliwiło mu pracę i chodzenie. W diagnostycznym MRI radiolog opisał:

04.09.2021 : masywny obrzęk szpiku całego kłykcia MFC, Strefa złamań podchrzęstnych na obciążonej powierzchni kłykcia, najpewniej w tworzącej się martwicy. Obecnie bez cech wydzielania fragmentów kostnych.

Po leczeniu terapią rezonansu magnetycznego w systemie MBST® – 9 godzin zaburzenia metabolizmu i ukrwienia kości – pacjent bez dolegliwości bólowych, bez obrzęku stawu kolanowego, pełny zakres ruchomości w stawie

11.12.2021 : opis radiologa: zwraca niewielki obrzęk wzdłuż warstwy podchrzęstnej MFC, lekko separujący chrząstkę stawową – zmiany przeciążeniowe

Nasi specjaliści

Witold
Witkowski

ortopeda


Więcej +

Cennik