Skleroterapia (obliteracja) jest najbardziej uniwersalną metodą zamykania zmienionych chorobowo naczyń żylnych. W zależności od techniki i sposobu jej wykonania może być stosowana ze wskazań kosmetycznych do usuwania: pajączków, teleangiektazji i żylaków siatkowatych oraz ze wskazań medycznych do niewydolnych żył pniowych, ich bocznic, żył przeszywających i samych żylaków. Istotą metody jest wstrzykiwaniu specjalnego środka w formie płynu lub piany do zmienionego naczynia żylnego dla wywołania celowanego, miejscowego ,kontrolowanego, jałowego, chemicznego odczynu zapalnego ściany żylnej po którym w procesie włóknienia zamkniecie niewydolnego naczynia czy drobnego naczynka. Najnowszym otwarciem skleroterapii jest zatwierdzony przez FDA system „dwóch strzykawek” ScleroSafe pozwalający na jednoczasowe usunięcie zalegające w żylaku krwi podanie środka obliterującego bezpośrednio do „pustej żyly” – znakomicie poprawia wyniki leczenia.
Jako przeciwskazania uważa się przede wszystkim : alergię, czynną chorobę zakrzepowo-zatorową, zmiany chorobowe skóry, chorobę nowotworową( także w trakcie leczenia),niewydolność krążenia oraz okres ciąży, karmienia czy hormonoterapię estrogenową.
FAQ:
Podczas skleroterapii lekarz wstrzykuje do uszkodzonych naczyń substancję zwaną sklerozantem. Powoduje on zapalenie ścian naczyń krwionośnych, co prowadzi do ich zamknięcia. Następnie organizm wchodzi w reakcję zapalną, która powoduje, że zamknięte naczynia krwionośne ulegają zeszkleniu i stopniowo znikają.
Skleroterapia może być stosowana do leczenia zarówno małych, powierzchownych naczyń krwionośnych, jak i większych żylaków. Czasami konieczne jest wykonanie kilku sesji skleroterapii, aby osiągnąć optymalne wyniki. Po zabiegu mogą wystąpić miejscowe obrzęki, zasinienia czy lekkie bóle, ale zazwyczaj ustępują one samoistnie w ciągu kilku dni.
Zabieg ma następujące przeciwskazania:
- Ciąża i okres karmienia piersią,
- Choroby zakrzepowo-zatorowe,
- Zapalenia skóry,
- Niewydolność układu limfatycznego,
- Alergie i nadwrażliwość na składniki sklerotyzujące,
- Cukrzyca,
- Aktywne nowotwory.
Zabieg polega na jednoczesnym podawaniu środka zamykającego – chorobowo zmienioną, niewydolną żyłę – z równoczasowym odsysaniem krwi.
Zalety nowej metody Sklerosafe i V-block:
- Bezpośrednie działanie środka oliterującego w żyle pozbawionej krwi,
- Mniejsza ilość leku – zdecydowane ograniczenie przebarwień i nadmiernych odczynów zapalnych po obliteracji,
- Najnowsza technika skleroterapii V-block dla pniowych (dużych) i Sklerosafe dla pozapniowych (mniejszych) żylaków,
- Bez znieczulenia i tumescencji,
- Bez powikłań, które są możliwe po metodach termalnych,