Laserowa ablacja niewydolnej żyły odpiszczelowej (odstrzałkowej) – jest nowoczesną, powszechnie stosowaną w świecie, zatwierdzoną przez FDA, minimalnie inwazyjną metodą zamykania niewydolnych głównych pni żylnych układu powierzchownego kończyny dolnej – przede wszystkim żyły odpiszczelowej, której to niewydolność powoduję ok 80% choroby żylakowej. Metoda polega na wprowadzeniu pod kontrolą obrazu USG przez mikronacięcie (nakłucie) cienkiego włókna laserowego do światła żyły z którego uwalniana energia laserowa o dł. fali 1470nm trwale zamyka niewydolną żyłę. Zalety – to przede wszystkim wysoka skuteczność, krótszy czas rekonwalescencji, lepsze efekty kosmetyczne (nacięcia, blizny, krwiaki), krótki czas zabiegu oraz możliwość wykonania zabiegu na obu kończynach.
Czas trwania zabiegu
Zabieg trwa od 30 do 45 minut.
FAQ:
Zabieg laserowej ablacji zazwyczaj jest przeprowadzany przy zastosowaniu miejscowego znieczulenia, co minimalizuje doznawany przez pacjenta dyskomfort i ból podczas procedury.
Podczas zabiegu, pacjent może odczuwać delikatne uczucie ciepła, drgnięcia lub napięcie w okolicy, gdzie jest stosowane laserowe światło. Jednak ze względu na zastosowanie znieczulenia, większość pacjentów opisuje to jako łagodne i znośne doznania.
W przypadku osób wrażliwych na ból lub przy większych zabiegach, lekarz może zastosować dodatkowe środki przeciwbólowe lub zaoferować inne metody łagodzenia dyskomfortu.
Czas trwania zabiegu laserowej ablacji może się różnić w zależności od rozległości i zaawansowania schorzenia żylnego oraz liczby leczonych naczyń.
Zazwyczaj zabieg laserowej ablacji trwa od 30 do 60 minut.
Czas rekonwalescencji po zabiegu laserowej ablacji jest zazwyczaj krótki w porównaniu do bardziej inwazyjnych procedur chirurgicznych.
Po zabiegu laserowej ablacji większość pacjentów może wrócić do normalnych aktywności w ciągu kilku godzin. Jednak czas rekonwalescencji może się różnić w zależności od indywidualnych czynników, takich jak rozmiar i lokalizacja leczonej żyły, ogólny stan zdrowia pacjenta oraz stopień zaawansowania schorzenia żylnego.
Podczas rekonwalescencji po zabiegu laserowej ablacji, zaleca się pacjentom noszenie elastycznego opatrunku lub uciskowej pończochy kompresyjnej, aby wspomóc gojenie się i redukcję obrzęków. Lekarz może również zalecić pewne zalecenia dotyczące opieki pooperacyjnej, takie jak unikanie gorących kąpieli, intensywnego wysiłku fizycznego i długotrwałego stania przez określony czas.