Zamykanie niewydolnej żyły odpiszczelowej otrze wprowadzenie do jej światła kleju cyjanoakrylowego poprzez jej „zaklejenie”. Pocedura nie wymaga znieczulenia nie pozostawia blizn, nie wymaga kompresjoterapii Pozostawia jednak ciało obce, które ulega degradacji przez kilka (kilkanaście) miesięcy. Nie są znane także odlegle dobrze opracowane wyniki po 5 i 10 latach.
Zatosowanie kleju cyjanoakrylowego do leczenia żylaków kończyn dolnych jest na skalę masową stosowana jedynie w Turcji( refundacja !)
Minimalne – to wykorzystanie minimalnych ilości (0,2-0,3 ml) kleju cyjanoakrylowego są wykorzystywane do zamykanie niewydolnych żył przeszywających pod kontrolą USG.
Dlaczego klej?
Właściwości adhezyjne klejów cyjanoakrylowych ich elastyczność i bakteriostatyczność znane są od lat. Początek ich stosowaniua w medycynie to lata 60 lata ubiegłego wieku. Spotkamy je w chirurgii ogólnej. W operacjach narządów miąższowych w okulistyce, laryngologii i ginekologii. Zastanawiające jest, że znane i stosowane od dawna kleje cyjanoakrylowe tak późno pojawiły się w leczeniu żylaków.
Pierwsze badania doświadczalne pochodzą z 2006 roku (Chiny) i 2011 (USA). Pierwszy zabieg – klejenie niewydolnej żyły odpiszczelowej u człowieka – wykonano w 2013 (JJ Almeida).
Użyciem klejów tkankowych, wyróżnia możliwość wykonania zabiegu w sytuacjach klinicznych kiedy inne metody (np. termalne: laser, RF) nie byłyby wskazane – np. obrzęki limfatyczne, otyłość, zaburzenia krzepnięcia. Obok niewątpliwych zalet estetycznych (mikroinwazyjność) „klejenie żylaków” ma znacząco rozszerzone wskazania medyczne. O wysokim bezpieczeństwie metody, świadczą europejskie (CE) i amerykańskie (FDA) certyfikaty dopuszczające.
Zabieg w godzinę – „przychodzisz i wychodzisz”
Czas trwania całej procedury jest krótki – zajmuje około 40 minut. Jest realizowany ambulatoryjnie. Jako bezbolesny i nie wymaga nasiękowego miejscowego obszernego znieczulenia – tumescencji.
Zabieg wykonywany jest pod kontrolą USG. Po nakłuciu dystalnego odcinka niewydolnej żyły odpiszczalowej, wprowadzeniu cewnika i umieszczeniu jego końcówki 3 cm „poniżej” jej ujścia do żyły udowej rozpoczyna się sekwencyjne, kontrolowane dozowanie stałej dawki kleju podczas wysuwania cewnika.
Po zabiegu chory jest całkowicie sprawny i może powrócić do codziennej aktywności niemal natychmiast (np. prowadzić samochód). Z zachowaniem należnych proporcji można nawet mówić o „lunch time procedure”.
„Sklejanie” niewydolnych żylaków przy minimalnej inwazyjnośco tak jak wszystkie metody usuwające żylaki poprawia jakość życia, zmniejsza czynniki ryzyka żylnej choroby zakrzepowo i oczywiście „poprawia urodę”.
System zamykania żył Venaseal™
System VenaSeal usprawnia przepływ krwi poprzez uszczelnienie bądź zamknięcie zmienionej chorobowo żyły. System dostarcza niewielkie ilości kleju medycznego do chorej żyły. Klej powoduje zasklepienie żyły, a przepływ krwi jest przekierowany do pobliskich, zdrowych żył.
Doświadczenia na podstawie badań klinicznych
Wyniki trzech badań klinicznych potwierdzają kliniczne bezpieczeństwo i skuteczność systemu VenaSeal.
Żyły powierzchowne poddane leczeniu ulegają natychmiastowemu i długotrwałemu zamknięciu. Przepływ krwi w sąsiednich zdrowych żyłach poprawia się, a objawy ustępują. W badaniu przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych.
Terapia z wykorzystaniem systemu VenaSeal oraz leczenie energią cieplną (ablacja prądem o częstotliwości radiowej, ang. radiofrequency ablation, RFA) osiągają podobne wyniki kliniczne (po upływie 3 miesięcy 98,9% zamknięć dzięki stosowaniu systemu VenaSeal oraz 95,4% zamknięć w przypadku energii cieplnej).
W okresie 12 miesięcy po terapii z wykorzystaniem systemu VenaSeal 97,2% żył pozostało zamkniętych.